Konto oszczędnościowe jest jednym z bardziej popularnych produktów oszczędnościowych. Oszczędzanie ma wielu zwolenników. Nie ma w tym nic dziwnego. Zalety oszczędzania dostrzegamy zazwyczaj wtedy, kiedy jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej. Dlatego warto zabezpieczyć się przed konsekwencjami złych czasów odpowiednio wcześniej. Czy oszczędzanie na koncie oszczędnościowych w dzisiejszych czasach się opłaca? Odpowiedź na to pytanie postaramy się znaleźć poniżej. 

Jak można w kilku zdaniach zdefiniować konto oszczędnościowe? Jest to produkt, który łączy w sobie najlepsze cechy konta osobistego oraz lokaty. Na koncie osobistym mamy dostęp do naszych środków przez dwadzieścia cztery godziny na dobę i siedem dni w tygodniu. Nie jesteśmy zmuszeni do zamrażania ich. Na lokacie z kolei otrzymujemy dodatkowe odsetki, jednak kosztem zamrożenia pieniędzy na określony czas. Konto oszczędnościowe to swobodny dostęp do swoich pieniędzy, które jednocześnie pracują i zapewniają odsetki. 

Jakie są zalety konta oszczędnościowego. Podstawową zaletą jest łatwość założenia takiego konta. Każda osoba, która dysponuje dostępem do bankowości elektronicznej w swoim banku może taki rachunek założyć w ciągu kilku minut. Taki dodatkowy rachunek oszczędnościowy prowadzony jest zazwyczaj bez żadnych dodatkowych opłat, co jest dodatkowym atutem opisywanego rozwiązania. Nie trzeba tutaj czekać udawać się do oddziału banku, czekać na kuriera czy też wysyłać do banku swoje selfie. Korzystając z konta oszczędnościowego możemy w pełni poznać zalety procentu składanego. Czym jest procent składany? Jest to sposób oprocentowania, który polega na doliczaniu wartości naliczonych odsetek do zdeponowanego wkładu. W kolejnym okresie oprocentowanie liczone jest od wkładu bazowego powiększonego o dotychczas naliczone odsetki. W przypadku długotrwałego oszczędzania można osiągnąć w ten sposób bardzo dobre wyniki nawet w realiach niskiego oprocentowania. Konto oszczędnościowe ma również tą przewagę nad lokatą, że w przypadku wypłaty naszych środków we wcześniejszym terminie niż ten, który sobie zakładaliśmy nie przepadną nam naliczone odsetki. Wszystkie wyżej wymienione czynniki wraz ze swobodnym dostępem do swoich środków sprawiają, że konto oszczędnościowe jest rozwiązaniem, które powinna rozważyć każda osoba zainteresowana bezpiecznym pomnażaniem swoich środków. 

Na co zwracać uwagę podczas wyboru konta oszczędnościowego. Podstawowym czynnikiem jest oczywiście oprocentowanie konta oszczędnościowego. Tutaj istnieje możliwość, iż osoby, które chcą założyć konto oszczędnościowe mogą szybko się zniechęcić do tego pomysłu. W dzisiejszych czasach oprocentowanie kont oszczędnościowych wyrażone jest w dziesiątych częściach jednego procenta. Nie warto jednak się zniechęcać, gdyż wspomniana wyżej zasada procenta składanego może być dla nas ratunkiem w tych ciężkich czasach. Aby jednak zadziałała ona w sposób efektywny, to powinniśmy zwrócić uwagę na sposób kapitalizacji odsetek. Kapitalizacja jest to częstotliwość naliczania odsetek od kwoty, którą aktualnie posiadamy na koncie. Nieco lepsze wyniki możemy osiągnąć w przypadku częstszej kapitalizacji odsetek niż standardowa miesięczna. Ważne są również opłaty za przelew środków z rachunku oszczędnościowego na konto osobiste. W większości przypadków możemy spodziewać się jednego darmowego przelewu z konta oszczędnościowego w miesiącu. Warto też zwrócić uwagę na coraz częściej pojawiające się promocje kont oszczędnościowych. Musimy w takim przypadku sprawdzić warunki promocji. Do jakiej kwoty obowiązuje promocyjne oprocentowanie konta? W jakim okresie będą naliczanie odsetki na podstawie promocyjnego oprocentowania. Między innymi na takie pytania będziemy musieli sobie odpowiedzieć. 

Co jest ważne podczas oszczędzania? Przede wszystkim konsekwencja. Dobre wyniki można osiągnąć przy wpłacaniu nawet niewielkich kwot. Pieniądze powinny jednak pracować dla nas przez jak najdłuższy czas. Warto zaplanować sobie jakiś cel, na który oszczędzamy pieniądze. Wówczas oszczędzanie będzie przychodziło nam łatwiej nawet przy niewielkim oprocentowaniu, gdyż dostrzeżemy w oszczędzaniu sens. W porównaniu ofert może pomóc kalkulator kont oszczędnościowych. Wystarczy podać kwotę, jaką zamierzamy zdeponować na naszym koncie oraz okres, przez który zamierzamy ją tam trzymać. Kalkulator kont oszczędnościowych z łatwością wyliczy odsetki, które otrzymamy przy skorzystaniu z danej oferty konta oszczędnościowego. Porównywarka kont oszczędnościowych to narzędzie, które pozwoli zorientować się w ofertach konta oszczędnościowego bez konieczności przeglądania stron prowadzonych przez banki.

Leave a comment