Karta kredytowa – co trzeba wiedzieć?

Kredyt

Karta kredytowa jest produktem bankowym, który może być doskonałym uzupełnieniem domowego budżetu. Jest to rozwiązanie, które diametralnie różni się od znanej wszystkim posiadaczom konta osobistego karty debetowej. Co trzeba wiedzieć o karcie kredytowej? W tym artykule zamieszczamy krótki przewodnik po tym rozwiązaniu.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa posiada identyczny kształt jak karta debetowa. Na tym podobieństwa się jednak kończą. Posiadacz karty debetowej używa tylko swoich pieniędzy z konta osobistego. Użytkownik karty kredytowej pożycza za każdym razem pieniądze od banku. Wiążą się z tym określone konsekwencje. Jednak rozsądne korzystanie z karty kredytowej może być dobrym rozwiązaniem dla codziennych wydatków

Na co zwracać uwagę?

Limit kredytowy

Z pojęciem karty kredytowej wiąże się nieodłącznie pojęcie limitu kredytowego w karcie. Limit kredytowy jest to kwota do dyspozycji użytkownika karty kredytowej. Limit taki ustalany jest przez bank. Jego ustalenie wiąże się z koniecznością sprawdzenia historii kredytowej wnioskodawcy a także jego aktualnej kondycji finansowej. Na zwiększenie limitu kredytowego można mieć pośredni wpływ poprzez uporządkowanie swojej sytuacji kredytowej.

Okres bezodsetkowy

Na czym polega okres bezodsetkowy? W momencie skorzystania z karty kredytowej bank nie będzie naliczał żadnych odsetek przez określony okres. Okres taki właśnie zwie się bezodsetkowym. Nie zwalnia on oczywiście użytkownika od konieczności regularnej spłaty swojego zobowiązania. Jednak zazwyczaj przez około pierwsze dwa miesiące nie nalicza się od tego zobowiązania odsetek. Dobrze więc, żeby okres bezodsetkowy był jak najdłuższy.

Opłaty i prowizje

Okres bezodsetkowy zazwyczaj obowiązuje tylko w przypadku transakcji bezgotówkowych. Wypłacając pieniądze z bankomatu za pomocą karty kredytowej lub przelewając pieniądze z karty na rachunek osobisty trzeba przygotować się na dodatkowe prowizje i opłaty. Trzeba również sprawdzić, jaka jest opłata za wydanie i wznowienie karty a także dodatkowe opłaty wynikające z nieterminowej spłaty zobowiązania. Warto mieć pełną wiedzę na ten temat, żeby uniknąć w przyszłości rozczarowań.

Karta kredytowa i jej zalety

Chargeback

Chargeback to możliwość zwrotu środków zapłaconych sprzedawcy na rachunek karty. Do ubiegania się o zwrot środków niezbędne są pewne przesłanki. Taki zwrot może odbyć się między innymi w przypadku, kiedy otrzymany towar jest uszkodzony lub niezgodny z opisem. O zwrot można również ubiegać się w przypadku obciążenia karty inną kwotą niż ta, która była umówiona ze sprzedawcą. W takim przypadku wszystkie procedury odbywają się bezpośrednio z bankiem. 

Swobodny dostęp do dodatkowych środków

Używanie karty kredytowej z technicznego punktu widzenia jest równoznaczne z udzieleniem kredytu przez bank. Korzystanie z karty kredytowej ogranicza biurokrację. Daje użytkownikowi możliwość wielokrotnego użycia pieniędzy banku bez konieczności każdorazowego podpisywania dodatkowej umowy kredytowej.

Programy lojalnościowe

Zachętą do korzystania z karty kredytowej mogą być programy lojalnościowe organizowane przez wystawców kart lub banki. Częste korzystanie z kart kredytowych może przełożyć się na otrzymanie zniżek i innych bonusów do wybranych sklepów. 

Karta kredytowa – jak korzystać?

Korzystanie z karty kredytowej powinno odbywać się w sposób odpowiedzialny. Użytkownik musi mieć świadomość tego, że nie korzysta ze swoich prywatnych środków. Środki, które znajdują się na karcie kredytowej są pieniędzmi banku. Dlatego nie warto ich nadużywać i trzeba wykorzystywać wyłącznie w najpilniejszych przypadkach podczas zakupów. Posiadacz karty dostaje wtedy kilka tygodni na spłatę całego zobowiązania bez odsetek. Pozwoli to na korzystanie z karty kredytowej bez narażania się na duże koszty.

Jak założyć kartę kredytową?

W swoim banku

Zakładanie karty kredytowej to proces, który wiąże się ze sprawdzeniem zdolności kredytowej wnioskodawcy. Najszybszym sposobem na złożenie wniosku o kartę kredytową jest skorzystanie z bankowości elektronicznej własnego banku. W takim przypadku cały proces wnioskowania powinien odbyć się szybko i sprawnie, a posiadacz konta osobistego zostanie powiadomiony o jego wyniku.

Za pomocą porównywarki

Jest to  formularz, który wymaga wpisania kilku wartości wartości. Na podstawie tych danych otrzymujemy dostęp do bazy kart kredytowych. Każda opcja przedstawia oprocentowanie karty kredytowej, długość okresu bezodsetkowego, wysokość opłaty za wydanie oraz orientacyjne koszty miesięczne korzystania z karty. 

Podsumowanie

Karta kredytowa to narzędzie, które może być pomocne w planowaniu domowych wydatków. Warto pamiętać jednak, że każdy kredyt trzeba dobrze zaplanować. Nie inaczej jest z pieniędzmi pożyczonymi od banku w ten sposób. 

Redakcja Kalkulator.co.pl
Redakcja Kalkulator.co.pl
Artykuły: 52

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *