Karta kredytowa jest produktem bankowym, który może być doskonałym uzupełnieniem naszego domowego budżetu. Jest to rozwiązanie, które diametralnie różni się od znanej nam wszystkim karty debetowej, którą otrzymaliśmy w pakiecie z naszym kontem osobistym. W przypadku karty debetowej używamy tylko naszych pieniędzy, które posiadamy na koncie osobistym. Korzystając zaś z karty kredytowej pożyczamy za każdym razem pieniądze od banku. Wiążą się z tym określone konsekwencje. Jednak rozsądne korzystanie z karty kredytowej może być dobrym rozwiązaniem dla naszych finansów. 

Z pojęciem karty kredytowej wiąże się nieodłącznie pojęcie limitu kredytowego w karcie. Limit kredytowy jest to kwota, którą będziemy mieć do swej dyspozycji na karcie kredytowej. Limit taki ustalany jest przez bank. Jego ustalenie wiąże się z koniecznością sprawdzenia historii kredytowej wnioskodawcy a także jego aktualnej kondycji finansowej. Na wysokość limitu kredytowego nie mamy bezpośrednio żadnego wpływu. Jednak podczas składania wniosku o przyznanie karty kredytowej musimy zwrócić uwagę na kilka innych czynników. 

Pierwszym z nich jest okres bezodsetkowy. W momencie skorzystania z karty kredytowej w celu sfinansowania naszego zakupu nasz bank nie będzie nam naliczał żadnych odsetek przez pewien określony okres. Okres taki właśnie zwie się bezodsetkowym. Nie zwalnia na oczywiście od konieczności regularnej spłaty naszego zobowiązania. Jednak zazwyczaj przez około pierwsze dwa miesiące nie płacimy odsetek. Warto więc, żeby na naszej karcie taki okres odsetkowy był jak najdłuższy. Okres bezodsetkowy zazwyczaj obowiązuje tylko w przypadku transakcji bezgotówkowych. Wypłacając pieniądze z bankomatu za pomocą karty kredytowej będziemy musieli przygotować się na dodatkowe prowizje i opłaty.  

To właśnie na wysokość wszystkich dodatkowych kosztów musimy zwrócić baczną uwagę. Regułą jest, że dokonując transakcji gotówkowej z karty kredytowej, która będzie polegać na przykład na wypłacie pieniędzy z bankomatu lub wykonaniu przelewu środków z karty na inny rachunek będziemy musieli zapłacić kilkuprocentową transakcję od wielkości operacji. Dlatego też kilkutysięczny przelew na nasze konto osobiste nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Musimy również sprawdzić, jaka jest opłata za wydanie i wznowienie karty a także chociażby dodatkowe opłaty wynikające z nieterminowej spłaty zobowiązania. Warto mieć pełną wiedzę na ten temat, żeby uniknąć w przyszłości rozczarowań. 

Jakie są zalety karty kredytowej? Najważniejszą z nich jest tzw. Chargeback. Pod tą nazwą kryje się możliwość zwrotu środków, które zapłaciliśmy na rachunek naszej karty. Oczywiście, abyśmy mogli starać się o taki zwrot środków muszą zostać spełnione pewne przesłanki. Towar, który został przez nas zakupiony jest uszkodzony, niezgodny z opisem lub też nie otrzymaliśmy go wcale. Zamówiona usługa nie została wykonana. Zostaliśmy obciążeni omyłkowo kilkukrotnie lub też na większą kwotę od należnej. W każdym z tych przypadków i w wielu innych możemy starać się o zwrot środków na rachunek naszej karty. Z uwagi na różne procedury każdego z wystawców karty najlepszym pierwszym krokiem jest w takim przypadku kontakt z naszym bankiem. 

Korzystanie z karty kredytowej powinno odbywać się w sposób odpowiedzialny. Musimy mieć świadomość tego, że nie korzystamy z naszych prywatnych środków. Środki, które znajdują się na karcie kredytowej są pieniędzmi banku. Dlatego warto nie nadużywać ich i wykorzystywać wyłącznie w najpilniejszych przypadkach podczas na przykład zakupów w sklepie. Będziemy mieć wtedy kilka tygodni na spłatę całego zobowiązania bez odsetek. Pozwoli to na korzystanie z karty kredytowej bez narażania się na duże koszty. 

Pomocnym rozwiązaniem podczas poszukiwania karty kredytowej dla siebie jest porównywarka kart kredytowych. Jest to prosty formularz, który wymaga od nas wyłącznie wpisania dwóch wartości. Wymagana jest tutaj wysokość planowanego limitu kredytowego oraz przewidywana liczba operacji bezgotówkowych w miesiącu. Na podstawie tych danych otrzymujemy dostęp do bazy ofert kart kredytowych. Każda oferta przedstawia oprocentowanie karty kredytowej, długość okresu bezodsetkowego, wysokość opłaty za wydanie oraz orientacyjne koszty miesięczne korzystania z karty. Kalkulator kart kredytowych jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które sa zainteresowane tym produktem. 

Leave a comment