Lokata

Lokata jest to rodzaj umowy pomiędzy oferentem oraz klientem. Na mocy tej umowy klient zobowiązuje się do ulokowania środków pieniężnych na czas określony. Po upływie trwania lokaty oferent zobowiązuje się do zwrotu ulokowanych pieniędzy wraz z ustalonymi wcześniej odsetkami. Warto wiedzieć o tym instrumencie jak najwięcej

Wybrane lokaty

VeloBank

Lokata na Nowe Środki

Oprocentowanie do 5,8% w skali roku
Kwota lokaty od 1 000 zł do 150 000 zł
Okres lokaty to 2,3 lub 6 miesięcy
Kapitalizacja odsetek na koniec okresu

inbank

Inbank lokata – Lokata standardowa

Wysokie, stałe oprocentowanie!
100% online – bez wychodzenia z domu
Brak konieczności otwierania kolejnego konta

PKO BP

PKO Bank Polski – Lokata na nowe środki

Oprocentowanie do 4,75% w skali roku
Lokata na 3 miesiące i 12 miesięcy dla nowych środków
Równocześnie można mieć otwartą 1 lokatę na 3 miesiące i 1 lokatę na 12 miesięcy

Santander Bank Polska

Santander Consumer Bank – Lokata online na nowe środki

Lokata z oprocentowaniem nawet do 5% w skali roku
Możliwość założenia lokaty przez Internet, bez wychodzenia z domu
Duży wybór okresów lokacyjnych: od 1 do 36 miesięcy

inbank

Inbank lokata – Lokata na Start

Stałe oprocentowanie 6% w skali roku
Lokata na 3 miesiące
Specjalna oferta dla Nowych Klientów
 

Lokata. Najczęściej zadawane pytania

Jak działa lokata?

Lokata dzieli się na odnawialną i nieodnawialną. W przypadku lokaty odnawialnej cała inwestycja jest automatycznie odnawiana po upływie jej trwania na takich samych warunkach jak lokata pierwotna. Po zakończeniu czasu trwania lokaty nieodnawialnej oszczędności zwracane są na rachunek wskazany przez klienta. W przypadku lokaty stosowane jest oprocentowanie stałe. Nie zmienia się ono przez cały okres jej trwania. Z rachunku nie można wypłacać części środków, tak jak na koncie oszczędnościowym. Nie można też wpłacać nowych środków na ten sam rachunek. Zerwanie lokaty przed końcem umowy skutkuje zazwyczaj utratą odsetek.

Lokata gdzie najlepiej?

W przypadku rachunku lokat najważniejszym wyznacznikiem atrakcyjności jest oprocentowanie. Banki często stosują promocyjne oprocentowanie lokat. Oferta taka może być jednak krótkoterminowa. Należy pamiętać, że oprocentowanie podawane jest w stosunku rocznym. W przypadku lokaty miesięcznej należy podzielić je przez dwanaście w celu wyliczenia przybliżonej kwoty odsetek.

Lokata jak obliczyć zysk?

W obliczeniu zysku ważne są cztery wielkości. Pierwszą z nich jest kwota lokaty. Drugim czynnikiem jest oprocentowanie roczne. Trzecia wielkość to okres trwania lokaty. Ostatnią częścią składową jest podatek Belki. Oprocentowanie roczne podane w ofercie należy obliczyć w proporcji do czasu trwania lokaty. Przez otrzymany wynik należy pomnożyć kwotę lokaty. Otrzymujemy kwotę odsetek brutto. Od niej należy odjąć jeszcze podatek Belki w wysokości 19%.

Jakie oprocentowanie na lokatach?

Oprocentowanie lokat zazwyczaj nie przekracza inflacji. Należy pamiętać, że jest to oprocentowanie stałe podawane w stosunku rocznym. W przypadku założenia lokaty o okresie krótszym niż rok rzeczywiste oprocentowanie należy obliczyć na zasadzie proporcji. W przypadku lokaty długoterminowej, o okresie dłuższym niż 1 rok trzeba również sprawdzić, jaka kapitalizacja odsetek zastosowana jest w danej ofercie.

Lokata jaki podatek?

Podstawowym obciążeniem stosowanym w konstrukcji lokaty jest podatek od zysków kapitałowych. Zwany jest również podatkiem Belki. Jego wysokość wynosi 19% od kwoty zysku uzyskanego z lokaty. Płatnikiem podatku Belki jest bank, który założył lokatę. Osoby fizyczne nie muszą wykonywać żadnych formalności związanych z obliczeniem, opłatą i rozliczeniem podatku w urzędach skarbowych.

Co to lokata mobilna?

Lokata mobilna to oferta, która dostępna jest wyłącznie w aplikacji mobilnej danego banku. Banki stosują często specjalne oferty, które dostępne są wyłącznie w bankowości mobilnej. Oprocentowanie lokaty mobilnej może być atrakcyjne w stosunku do tradycyjnych ofert. Wadą takiego rozwiązania może być bardzo krótki okres trwania lokaty.

Jak działa lokata 3 miesięczna?

Lokata na trzy miesiące działa dokładnie tak samo, jak każda inna lokata. Oprocentowanie oszczędności podane jest w stosunku rocznym. Należy podzielić je przez cztery, żeby obliczyć odsetki proporcjonalne do okresu trwania lokaty. Zysk z lokaty podlega opodatkowaniu podatkiem Belki w wysokości 19%.

Co to jest kapitalizacja odsetek?

Kapitalizacja odsetek to liczba dni w roku, w którym doliczane są odsetki do rachunku. W przypadku kapitalizacji rocznej doliczenie odsetek do rachunku następuje raz w roku. W przypadku kapitalizacji miesięcznej odsetki doliczane są w regularnych odstępach miesięcznych. W rzadko spotykanych rachunkach z kapitalizacją dzienną odsetki obliczane są każdego dnia.

Co wpływa na oprocentowanie lokat?

Wysokość oprocentowania lokat zależy wyłącznie od decyzji danego banku. Czynnikiem, który pośrednio wpływa na stopy procentowe są decyzje Rady Polityki Pieniężnej dotyczące stóp kredytowych. Jednak ostateczna decyzja dotycząca konstrukcji lokaty i jej oprocentowania pozostaje w gestii wybranego banku.

Czy Bank pobierze ode mnie opłatę za założenie lokaty terminowej?

Samo otwarcie lokaty powinno być bezpłatne. W niektórych ofertach bank może wymagać otwarcia razem z lokatą dodatkowych produktów bankowych, takich jak konto osobiste. Dodatkowe opłaty mogą pojawić się w związku z utrzymaniem tych produktów.

Czy jest możliwość częściowej wypłaty środków z lokaty?

Nie ma możliwości częściowej wypłaty środków przed zakończeniem trwania umowy. Konstrukcja rachunku wyklucza takie działania. Jest to podstawowa różnica pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym. W przypadku konta oszczędnościowego istnieje pełna swoboda wpłat i wypłat.

Czy jeśli zerwę lokatę przed upływem terminu umownego dostanę jakieś odsetki?

Zerwanie umowy przed upływem jej trwania skutkuje zazwyczaj utratą całości odsetek. Szczegóły konkretnego produktu oszczędnościowego mogą jednak zawierać inne rozwiązania. Warto więc przed założeniem lokaty skonsultować się z pracownikami obsługi klienta wybranego banku.

Czy mogę założyć lokatę bez posiadania konta w banku?

Istnieje możliwość założenia lokaty bez konieczności posiadania konta w wybranym banku. Zależy to od warunków ustalonych przez konkretny bank. Oszczędności można zdeponować w stacjonarnym punkcie bankowym lub poprzez wysłanie odpowiedniego wniosku przez Internet.

Czy moje środki na lokacie są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Oszczędności zdeponowane w bankach mających siedzibę na terenie Polski są w pełni bezpieczne. Bankowy Fundusz Gwarancyjny chroni oszczędności klientów do kwoty 100 000 Euro. Ochronie podlegają również klienci sieci SKOK oraz oddziałów banków zagranicznych z siedziba poza UE. Dzieje się to w przypadku, kiedy prawo kraju, w którym znajduje się siedziba banku nie zapewnia gwarancji w takiej wysokości, jak BFG.

Czy trzymanie pieniędzy na lokatach jest bezpieczne?

Trzymanie pieniędzy w polskich bankach i w sieci SKOK jest w pełni bezpieczne. Depozyty w tych instytucjach są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Przed lokowaniem środków w narzędzia uruchamiane przez inne podmioty niż banki i SKOK-i dobrze jest sprawdzić, czy dana firma nie widnieje na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego.

Co to jest podatek Belki?

Podatkiem Belki nazywany jest inaczej podatek od zysków kapitałowych. Jego stawka to 19%. Pobierany jest od odsetek, które zostały naliczone. Pobieraniem i rozliczaniem podatku z urzędem skarbowym zajmuje się bank prowadzący lokatę. Osoba fizyczna, która jest właścicielem lokaty nie musi wykonywać żadnych formalności związanych z rozliczeniem podatku.

Czym różni się lokata od konta oszczędnościowego?

Oprocentowanie lokat jest zazwyczaj wyższe od oprocentowania rachunków oszczędnościowych. Konta oszczędnościowe charakteryzują się jednak znacznie większą swobodą wpłat i wypłat środków. Zerwanie umowy lokaty przed upływem terminu skutkuje utratą odsetek. Odsetki na koncie oszczędnościowym doliczane są do całkowitej kwoty oszczędności w wyniku kapitalizacji.

Gdzie znaleźć najlepsze lokaty bankowe?

Lokatę można założyć w bankowości elektronicznej swojego banku. Jest to najprostszy sposób na rozpoczęcie oszczędzania. Oferta głównego banku może jednak nie być konkurencyjna. Wówczas pomocny może okazać się ranking lokat. Kalkulator pomoże wybrać najlepszą lokatę. W rankingu uwzględniamy oferty lokat udostępnione przez najbardziej popularne banki w Polsce.

Ile trwa założenie lokaty?

Lokata staje się aktywna w momencie wpływu na nią środków. Najszybszym sposobem jest uruchomienie rachunku za pomocą bankowości online tam, gdzie mamy konto osobiste. Założenie rachunku wraz z przelewem wewnętrznym pomiędzy rachunkami zajmuje powinno zająć nie więcej, niż kilka minut. Lokata terminowa jest to umowa, która zawierana jest pomiędzy oferentem lokaty a klientem. Przedmiotem tej umowy jest ulokowanie środków pieniężnych przez czas określony w umowie. Korzyścią dla klienta są odsetki, które otrzymuje zazwyczaj na koniec określonego w umowie okresu.

Jak dzielą się lokaty?

Podstawowym podziałem lokat bankowych jest podział na lokaty odnawialne i lokaty nieodnawialne. Istnieją różnice pomiędzy konstrukcją lokaty bankowej i konta oszczędnościowego. Zlikwidowanie lokaty przed kontem okresu wyszczególnionego w umowie skutkuje zazwyczaj utratą odsetek. Do lokaty nie można robić dopłat w trakcie jej trwania. Przewagą jest za to nieco wyższe oprocentowanie lokat bankowych w porównaniu z kontami oszczędnościowymi.
Popularność standardowej lokaty wyniki z bardzo niskiego ryzyka utraty zdeponowanych środków przez klienta. Obowiązujące w Polsce prawo bankowe stanowi, że  zdeponowane w bankach środki nieprzekraczające równowartości 100 tys. euro są chronione na mocy ustawy przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Lokata gdzie najlepiej?

W przypadku rachunku lokat najważniejszym wyznacznikiem atrakcyjności jest oprocentowanie. Banki często stosują promocyjne oprocentowanie lokat. Oferta taka może być jednak krótkoterminowa. Należy pamiętać, że oprocentowanie podawane jest w stosunku rocznym. W przypadku lokaty miesięcznej należy podzielić je przez dwanaście w celu wyliczenia przybliżonej kwoty odsetek.

Lokata jak obliczyć zysk?

W obliczeniu zysku ważne są cztery wielkości. Pierwszą z nich jest kwota lokaty. Drugim czynnikiem jest oprocentowanie roczne. Trzecia wielkość to okres trwania lokaty. Ostatnią częścią składową jest podatek Belki. Oprocentowanie roczne podane w ofercie należy obliczyć w proporcji do czasu trwania lokaty. Przez otrzymany wynik należy pomnożyć kwotę lokaty. Otrzymujemy kwotę odsetek brutto. Od niej należy odjąć jeszcze podatek Belki w wysokości 19%.

Jakie oprocentowanie na lokatach?

Oprocentowanie lokat zazwyczaj nie przekracza inflacji. Obecnie (marzec 2022) nie przekracza ono wysokości 4%. Należy pamiętać, że jest to oprocentowanie stałe podawane w stosunku rocznym. W przypadku założenia lokaty o okresie krótszym niż rok rzeczywiste oprocentowanie należy obliczyć na zasadzie proporcji. W przypadku lokaty długoterminowej, o okresie dłuższym niż 1 rok trzeba również sprawdzić, jaka kapitalizacja odsetek zastosowana jest w danej ofercie.

Lokata jaki podatek?

Podstawowym obciążeniem stosowanym w konstrukcji lokaty jest podatek od zysków kapitałowych. Zwany jest również podatkiem Belki. Jego wysokość wynosi 19% od kwoty zysku uzyskanego z lokaty. Płatnikiem podatku Belki jest bank, który założył lokatę. Osoby fizyczne nie muszą wykonywać żadnych formalności związanych z obliczeniem, opłatą i rozliczeniem podatku w urzędach skarbowych.

Co to lokata mobilna?

Lokata mobilna to oferta, która dostępna jest wyłącznie w aplikacji mobilnej danego banku. Banki stosują często specjalne oferty, które dostępne są wyłącznie w bankowości mobilnej. Oprocentowanie lokaty mobilnej może być atrakcyjne w stosunku do tradycyjnych ofert. Wadą takiego rozwiązania może być bardzo krótki okres trwania lokaty.

Jak działa lokata 3 miesięczna?

Lokata na trzy miesiące działa dokładnie tak samo, jak każda inna lokata. Oprocentowanie oszczędności podane jest w stosunku rocznym. Należy podzielić je przez cztery, żeby obliczyć odsetki proporcjonalne do okresu trwania lokaty. Zysk z lokaty podlega opodatkowaniu podatkiem Belki w wysokości 19%.

Co to jest kapitalizacja odsetek?

Kapitalizacja odsetek to liczba dni w roku, w którym doliczane są odsetki do rachunku. W przypadku kapitalizacji rocznej doliczenie odsetek do rachunku następuje raz w roku. W przypadku kapitalizacji miesięcznej odsetki doliczane są w regularnych odstępach miesięcznych. W rzadko spotykanych rachunkach z kapitalizacją dzienną odsetki obliczane są każdego dnia.

Co wpływa na oprocentowanie lokat?

Wysokość oprocentowania lokat zależy wyłącznie od decyzji danego banku. Czynnikiem, który pośrednio wpływa na stopy procentowe są decyzje Rady Polityki Pieniężnej dotyczące stóp kredytowych. Jednak ostateczna decyzja dotycząca konstrukcji lokaty i jej oprocentowania pozostaje w gestii wybranego banku.

Czy Bank pobierze ode mnie opłatę za założenie lokaty terminowej?

Samo otwarcie lokaty powinno być bezpłatne. W niektórych ofertach bank może wymagać otwarcia razem z lokatą dodatkowych produktów bankowych, takich jak konto osobiste. Dodatkowe opłaty mogą pojawić się w związku z utrzymaniem tych produktów.

Czy jest możliwość częściowej wypłaty środków z lokaty?

Nie ma możliwości częściowej wypłaty środków przed zakończeniem trwania umowy. Konstrukcja rachunku wyklucza takie działania. Jest to podstawowa różnica pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym. W przypadku konta oszczędnościowego istnieje pełna swoboda wpłat i wypłat.

Czy jeśli zerwę lokatę przed upływem terminu umownego dostanę jakieś odsetki?

Zerwanie umowy przed upływem jej trwania skutkuje zazwyczaj utratą całości odsetek. Szczegóły konkretnego produktu oszczędnościowego mogą jednak zawierać inne rozwiązania. Warto więc przed założeniem lokaty skonsultować się z pracownikami obsługi klienta wybranego banku.

Czy mogę założyć lokatę bez posiadania konta w banku?

Istnieje możliwość założenia lokaty bez konieczności posiadania konta w wybranym banku. Zależy to od warunków ustalonych przez konkretny bank. Oszczędności można zdeponować w stacjonarnym punkcie bankowym lub poprzez wysłanie odpowiedniego wniosku przez Internet.

Czy moje środki na lokacie są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Oszczędności zdeponowane w bankach mających siedzibę na terenie Polski są w pełni bezpieczne. Bankowy Fundusz Gwarancyjny chroni oszczędności klientów do kwoty 100 000 Euro. Ochronie podlegają również klienci sieci SKOK oraz oddziałów banków zagranicznych z siedziba poza UE. Dzieje się to w przypadku, kiedy prawo kraju, w którym znajduje się siedziba banku nie zapewnia gwarancji w takiej wysokości, jak BFG.

Czy trzymanie pieniędzy na lokatach jest bezpieczne?

Trzymanie pieniędzy w polskich bankach i w sieci SKOK jest w pełni bezpieczne. Depozyty w tych instytucjach są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Przed lokowaniem środków w narzędzia uruchamiane przez inne podmioty niż banki i SKOK-i dobrze jest sprawdzić, czy dana firma nie widnieje na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego.

Co to jest podatek Belki?

Podatkiem Belki nazywany jest inaczej podatek od zysków kapitałowych. Jego stawka to 19%. Pobierany jest od odsetek, które zostały naliczone. Pobieraniem i rozliczaniem podatku z urzędem skarbowym zajmuje się bank prowadzący lokatę. Osoba fizyczna, która jest właścicielem lokaty nie musi wykonywać żadnych formalności związanych z rozliczeniem podatku.

Czym różni się lokata od konta oszczędnościowego?

Oprocentowanie lokat jest zazwyczaj wyższe od oprocentowania rachunków oszczędnościowych. Konta oszczędnościowe charakteryzują się jednak znacznie większą swobodą wpłat i wypłat środków. Zerwanie umowy lokaty przed upływem terminu skutkuje utratą odsetek. Odsetki na koncie oszczędnościowym doliczane są do całkowitej kwoty oszczędności w wyniku kapitalizacji.

Gdzie znaleźć najlepsze lokaty bankowe?

Lokatę można założyć w bankowości elektronicznej swojego banku. Jest to najprostszy sposób na rozpoczęcie oszczędzania. Oferta głównego banku może jednak nie być konkurencyjna. Wówczas pomocny może okazać się ranking lokat. Kalkulator pomoże wybrać najlepszą lokatę. W rankingu uwzględniamy oferty lokat udostępnione przez najbardziej popularne banki w Polsce.

Ile trwa założenie lokaty?

Lokata staje się aktywna w momencie wpływu na nią środków. Najszybszym sposobem jest uruchomienie rachunku za pomocą bankowości online tam, gdzie mamy konto osobiste. Założenie rachunku wraz z przelewem wewnętrznym pomiędzy rachunkami zajmuje powinno zająć nie więcej, niż kilka minut. Lokata terminowa jest to umowa, która zawierana jest pomiędzy oferentem lokaty a klientem. Przedmiotem tej umowy jest ulokowanie środków pieniężnych przez czas określony w umowie. Korzyścią dla klienta są odsetki, które otrzymuje zazwyczaj na koniec określonego w umowie okresu.

Podstawowym podziałem lokat bankowych jest podział na lokaty odnawialne i lokaty nieodnawialne. Istnieją różnice pomiędzy konstrukcją lokaty bankowej i konta oszczędnościowego. Zlikwidowanie lokaty przed kontem okresu wyszczególnionego w umowie skutkuje zazwyczaj utratą odsetek. Do lokaty nie można robić dopłat w trakcie jej trwania. Przewagą jest za to nieco wyższe oprocentowanie lokat bankowych w porównaniu z kontami oszczędnościowymi.

Popularność standardowej lokaty wyniki z bardzo niskiego ryzyka utraty zdeponowanych środków przez klienta. Obowiązujące w Polsce prawo bankowe stanowi, że  zdeponowane w bankach środki nieprzekraczające równowartości 100 tys. euro są chronione na mocy ustawy przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.