Najpopularniejszym produktem oszczędnościowym jest lokata bankowa. Jest to produkt, dzięki któremu możemy szybko i łatwo ulokować nasze oszczędności. Czy warto jest w dzisiejszych czasach zakładać lokatę? Oprocentowanie lokat bankowych nie należy obecnie do wysokich. Oszczędzanie jednak zawsze się opłaca. Jakie zalety mają lokaty bankowe? O tym poniżej. 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy nie lokować swoich środków w produkty, które kuszą znacznie bardziej atrakcyjnym oprocentowaniem. Dobrym przykładem są tutaj jednostki funduszy inwestycyjnych. Porównując lokaty z funduszami inwestycyjnymi powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z różnicy pomiędzy oszczędzaniem i inwestowaniem. Inwestowanie w jednostki funduszy wymaga pewnej wiedzy na temat funkcjonowania rynku kapitałowego. Obarczone jest również większym ryzykiem. Trzeba też wiedzieć, że fundusze inwestycyjne chwalą się swoimi historycznymi wynikami. Wyniki te nie muszą powtórzyć się w przyszłości. W przypadku lokat nie jest wymagana w zasadzie żadna wiedza fachowa do założenia i późniejszego nadzorowania takiego produktu. Po upływie okresu, na jaki umówiliśmy się z bankiem otrzymamy dokładnie taką kwotę, jaka wynikała z początkowego wyliczenia. Gdy będziemy chcieli zlikwidować lokatę wcześniej niż sobie założyliśmy, to ryzykujemy co najwyżej utratę odsetek. W przypadku funduszy inwestycyjnych ryzykujemy utratę części zainwestowanego kapitału w takim przypadku. 

Zaletą lokat bankowych może być łatwość ich założenia. Mając dostęp do bankowości internetowej możemy łatwo i szybko założyć lokatę online bez wychodzenia z domu. Jeżeli nie odpowiadają nam warunki, które proponuje nam nasz bank to nie stoimy wcale na przegranej pozycji. Lokata bankowa to produkt, który nie jest powiązany z naszym kontem osobistym. Można więc założyć ją w dowolnym banku. Pomocna może okazać się porównywarka lokat bankowych, którą zamieszczamy w naszym portalu. Wystarczy podać dwie najważniejsze wartości. Wymagana jest wysokość kwoty, którą mamy zamiar zdeponować na lokacie oraz okres, na jaki jesteśmy gotowi zamrozić środki. Dostaniemy informacje o tym, ile wynosi oprocentowanie danej lokaty a także na temat wysokości odsetek, które otrzymamy lokując naszą kwotę na dany okres. 

Przewagą lokaty nad kontem oszczędnościowym jest wyższe oprocentowanie. Jest to zachęta do zamrożenia naszych środków na dłuższy czas. Jednocześnie istnieją nieco bardziej restrykcyjne warunki wypłaty własnych pieniędzy niż w przypadku konta oszczędnościowego. W większości przypadków będziemy musieli się pogodzić w takiej sytuacji z utratą odsetek. Jednak, jeżeli zachowamy konsekwencję i wytrwałość to możemy osiągnąć znacznie lepsze efekty niż w przypadku oszczędzania na koncie oszczędnościowym. Wszystko to sprawia, że lokata jest rozwiązaniem godnym uwagi dla wszystkich osób, które chcą oszczędzać. 

Leave a comment