Konto osobiste jest najpopularniejszym produktem, który oferowany jest przez banki. Nie ma w tym nic dziwnego. Założenie konta osobistego oraz późniejsze jego prowadzenie stało się prostsze, niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystko dzięki rewolucji cyfrowej, która dzieje się na naszych oczach. 

Jakie są zalety konta osobistego?  

Podstawową z zalet jest bezpieczeństwo naszych środków, które zdeponowaliśmy na rachunku. W przypadku przechowywania środków pieniężnych w domu jesteśmy narażeni na ryzyko ich utraty w wyniku kradzieży lub zdarzeń losowych. Pomimo tego, że przechowujemy nasze pieniądze na rachunku banku możemy mieć do nich dostęp przez dwadzieścia cztery godziny na dobę i przez siedem dni w tygodniu. Wszystko za sprawą dostępu do bankowości elektronicznej. Bankowość elektroniczna umożliwia nie tylko bieżący nadzór nad naszymi środkami. Dzięki bankowości elektronicznej możemy realizować na bieżąco nasze zobowiązania bez konieczności udawania się na pocztę czy też do oddziału banku. Bankowość elektroniczna daje nam również możliwość skutecznego i efektownego zdeponowania naszych nadwyżek finansowych poprzez łatwe założenie lokaty bankowej czy też konta oszczędnościowego. To nie wszystkie z zalet, jakie posiada bankowość elektroniczna. Takie rozwiązanie umożliwia nam również założenie profilu zaufanego. Profil zaufany z kolei w znacznym stopniu ułatwi nam załatwianie spraw urzędowych dzięki możliwości podpisywania dokumentów na odległość. 

Czym powinno charakteryzować się dobre konto osobiste? 

Dobre konto osobiste powinno w jak największym stopniu być dostosowane do naszych potrzeb przy zachowaniu jak najniższych kosztów. Zakładając konto osobiste powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość opłat za prowadzenie konta osobistego i za dołączoną kartę debetową. Jednak nie możemy zapominać, że to nie koniec opłat, jakie może nałożyć na nas bank. Często obietnica darmowego prowadzenia konta jest tylko chwytem marketingowym. Oczywiście, w takim przypadku bank nie będzie potrącał takiej opłaty. Jednak musimy być przygotowani na ewentualne prowizje i dodatkowe opłaty za wykonanie przelewu czy też za skorzystanie z bankomatu. Dlatego przed założeniem konta osobistego powinniśmy zadać sobie kilka pytań o to, czy i jak często będziemy korzystać z bankomatów, zleceń stałych oraz ile przelewów będziemy wykonywać w ciągu miesiąca. Odpowiedź na te pytania pozwoli oszacować realne koszty prowadzenia wybranego rachunku. 

Jak założyć konto osobiste? 

Jest wiele sposobów na założenie konta osobistego. Najstarszym z nich jest założenie konta w placówce bankowej. Jest to również sposób najbardziej czasochłonny. Jednak wszyscy, którzy nie chcą tracić czasu na szukanie właściwej placówki bankowej i czekanie w kolejkach wcale nie stoją na przegranej pozycji. Z pomocą przychodzi internet. Tutaj mamy możliwość złożenia wniosku o założenie konta osobistego za pomocą naszego domowego komputera lub smartfonu. Odpowiednie dokumenty do podpisu możemy otrzymać za pomocą kuriera. W przypadku, kiedy posiadamy już konto osobiste w innym banku powinniśmy się zorientować czy bank, w którym chcemy założyć konto nie udostępnia możliwości złożenia wniosku uwierzytelnionego przez wnioskodawcę przelewem z innego rachunku. Najnowszą metodą złożenia wniosku o konto osobiste jest uwierzytelnienie wniosku za pomocą selfie. W takim przypadku musimy wysłać bankowi kilka naszych zdjęć wykonanych za pomocą telefonu. Wymagane będzie również zdjęcie naszego dowodu osobistego. 

Przeglądanie ofert konta osobistego może być męczące i czasochłonne. Dlatego pomocna może okazać się porównywarka kont osobistych. Jest to skrypt, który ustala orientacyjny koszt prowadzenia konta osobistego na podstawie podanych przez nas danych. Musimy podać jedynie takie dane jak zakładana liczba przelewów online i przelewów w oddziale w miesiącu, zakładana liczba zleceń stałych, poleceń zapłaty i wypłat z bankomatu w miesiącu. Na tej podstawie kalkulator konta osobistego porówna dla nas wszystkie oferty, które posiada w swojej bazie i wyświetli porównanie kont osobistych ze szczególnym naciskiem na koszt miesięczny. 

Leave a comment