Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe jest jednym z najpopularniejszych produktów finansowych, dzięki któremu można łatwo odkładać swoje nadwyżki finansowe. Dobrze jest postarać się o jak najlepsze warunki dla naszych pieniędzy. Konto oszczędnościowe ze względu na niskie oprocentowanie może wydawać się niezbyt atrakcyjnym miejscem lokowania swoich pieniędzy. Rozwiązanie to posiada jednak wiele innych zalet.

Wybrane konta oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe. Najczęściej zadawane pytania

Jakie są zalety konta oszczędnościowego?

Swobodny dostęp do swoich pieniędzy – mamy lepszą kontrolę nad oszczędnościami, niż w przypadku na przykład lokaty. Stan naszych oszczędności jest na bieżąco aktualizowany i dostępny w bankowości internetowej. Konto umożliwia pomnażanie środków przy jednoczesnej swobodzie. Na koncie możesz swobodnie wpłacać i wypłacać pieniądze bez utraty zarobionych odsetek.
Bezpieczeństwo środków – zakładając konto oszczędnościowe w banku możemy być spokojni o to, że nasze środki są bezpieczne. Mamy pewność, że bank nie zniknie z dnia na dzień razem z naszymi oszczędnościami. Środki zgromadzone na koncie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku lokowania pieniędzy w piramidach finansowych nie mamy zapewnionego ich bezpieczeństwa.
Pewność – podczas wypłaty środków z konta oszczędnościowego otrzymamy dokładnie taką kwotę, na jaką umawialiśmy się z bankiem. Nie ryzykujemy znacznego uszczuplenia naszych środków, jak chociażby w przypadku inwestowania w fundusze inwestycyjne.

Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych w większości banków jest zbliżone. W przypadku oferty z atrakcyjnym oprocentowaniem należy sprawdzić, do jakiej kwoty ono obowiązuje. Promocja może również obowiązywać przez krótki okres. Po upływie oprocentowania promocyjnego naliczane jest standardowe. Często najlepszym sposobem na założenie rachunku oszczędnościowego jest skorzystanie z usług banku, w którym prowadzone jest konto osobiste. Założenie konta odbywa się w tym przypadku w bardzo uproszczonym trybie. Bycie klientem banku może jeszcze mieć wpływ na koszt przelewów i czas ich wykonywania.

Jak można wpłacić pieniądze na konto?

Wpłata na konto możliwa jest w taki sam sposób, jak w przypadku tradycyjnych kont osobistych. Podczas wpłaty pieniędzy na konto obowiązuje taryfa opłat dla rachunku osobistego, z którego wykonywany jest przelew. Zazwyczaj przelewy online są w większości banków darmowe.

Ile idzie przelew na konto?

Pieniądze na koncie oszczędnościowym pojawią się w momencie rozliczenia przelewu w banku zlecającym przelew, Krajowej Izbie Rozliczeniowej oraz banku odbierającym przelew. W przypadku posiadania konta osobistego i oszczędnościowego w jednym banku przelew wewnętrzny idzie pomiędzy rachunkami kilkanaście sekund. W takim przypadku dobrym pomysłem na oszczędzanie jest comiesięczne polecenie przelewu wewnętrznego na konto.

Jak działa konto oszczędnościowe?

Zaletą konta oszczędnościowego jest swoboda w dokonywaniu wpłat i wypłat w wyniku swobodnego dostępu do środków. Mają one wpływ na aktualne saldo konta. Od tego salda są obliczane odsetki. Ich wielkość zależy od oprocentowania oraz rodzaju kapitalizacji. Zazwyczaj na rachunku oszczędnościowym stosowana jest kapitalizacja miesięczna. Oprocentowanie konta podane jest w stosunku rocznym.

Czy konto jest odporne na inflację?

W większości przypadków oprocentowanie rachunku jest niższe od stopy inflacji. Oszczędzanie na koncie nie zapobiega przed wysoką inflacją. Na koncie obowiązuje jednak oprocentowanie zmienne. W przypadku zwiększenia się stopy inflacji i stóp Rady Polityki Pieniężnej istnieje prawdopodobieństwo, że oprocentowanie rachunku również zostanie zwiększone. Jest to przewaga konta oszczędnościowego nad lokatą. W przypadku długoterminowej lokaty obowiązuje oprocentowanie ustalone przy jej założeniu.

Od czego zależy oprocentowanie na koncie oszczędnościowym?

Oprocentowanie konta oszczędnościowego zależy wyłącznie od polityki stosowanej przez dany bank. W wielu bankach stosowane jest oprocentowanie promocyjne konta oszczędnościowego. Wówczas zasady naliczania oprocentowania mogą różnić się od oprocentowania standardowego. Promocja dotyczy zazwyczaj stosunkowo niewielkich sum oraz krótkich okresów oszczędzania.

Jak obliczyć zysk na koncie oszczędnościowym?

Zysk na koncie oszczędnościowym zależy od oprocentowania, salda konta na dany dzień oraz przyjętej kapitalizacji. Kapitalizacja miesięczna oznacza, że odsetki obliczane są raz w miesiącu. Oprocentowanie konta dzielone jest na 12. Odsetki oblicza się poprzez pomnożenie proporcjonalnego oprocentowania miesięcznego przez wysokość salda na dany dzień. Od tak obliczonej kwoty odsetek należy jeszcze odjąć 19% podatek Belki. Tworząc kalkulator zysków, na przykład w arkuszu Excel nie należy zapominać o uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych.

Czy można zwiększyć zarobek na koncie?

Stopy procentowe oferowane przez banki nie zachęcają do oszczędzania. Warto jednak założyć rachunek. Podczas oszczędzania bardzo ważna jest konsekwencja. Po upływie czasu odsetki od środków zgromadzonych na rachunku są coraz większe. Zysk z konta będzie rósł z biegiem czasu. Mają na to wpływ regularne wpłaty na konto. Oprócz tego środki zwiększane są dzięki zasadzie procenta składanego. Nowe odsetki naliczane są od kapitału powiększonego o stare odsetki. W ten sposób można wypracować dobry wyniki na koncie.

Jaki jest koszt konta oszczędnościowego?

Koszt prowadzenia rachunku zależy od taryfy opłat i prowizji stosowanej w danym banku. Zazwyczaj otwarcie i prowadzenie konta odbywa się za darmo. W większości banków zapłacimy 0 zł za otwarcie konta. Dodatkowe koszty mogą pojawić się jednak podczas wykonywania przelewów. Większość ofert ma możliwość wykonania darmowego jednego przelewu w miesiącu z konta oszczędnościowego na wybrane konto osobiste. Kolejne przelewy są już płatne. Taka polityka ma zniechęcać właściciela konta do częstego wypłacania środków.

Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?

Ostateczny zarobek na koncie zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wielkość salda na koncie. Drugi czynnik to okres zdeponowania środków. Trzecim czynnikiem jest oprocentowanie konta. Ostatni czynnik to kapitalizacja odsetek czyli sposób ich naliczania. Dobre wyniki osiągniemy lokując większe środki na dłuższy okres i wyższe oprocentowanie. Szczegółowe informacje na temat oprocentowania, kapitalizacji oraz opłat dostępne są w dokumentach bankowych.

Co to jest podatek Belki?

Tak zwany podatek Belki to inaczej podatek od zysków kapitałowych. Wynosi 19%. Naliczany jest od wielkości otrzymanych odsetek. Bank podaje oprocentowanie przed potrąceniem podatku Belki. Podczas obliczania odsetek należy wziąć pod uwagę podatek od zysków kapitałowych. Płatnikiem podatku jest bank, w którym jest założony rachunek oszczędnościowy. Oznacza to, że osoby fizyczne będące właścicielami rachunku nie muszą odprowadzać samodzielnie żadnych środków do urzędu skarbowego.

Czym różni się konto oszczędnościowe od lokaty?

Konto oszczędnościowe to produkt bardziej elastyczny od lokaty. Na koncie jest swoboda dokonywania wpłat i wypłat. Odsetki naliczane są zazwyczaj raz w miesiącu. W przypadku wypłaty wszystkich środków z konta nie stosuje się żadnych dodatkowych prowizji i opłat. Środki na lokatę wpłacane są tylko raz. Odsetki naliczane są zazwyczaj na koniec okresu lokaty. Zerwanie lokaty przed końcem jej obowiązywania może powodować utratę wszystkich odsetek. Oprocentowanie konta jest zmienne i reaguje na bieżąco na rynkowe zmiany. Oprocentowanie lokat ustalone przy zakładaniu lokaty obowiązuje przez cały okres jej trwania.

Czym różni się konto oszczędnościowe od konta osobistego?

Podstawowa różnica pomiędzy rachunkami polega na ich przeznaczeniu. Konto osobiste znane też pod skrótem ROR umożliwia wykonywanie bieżących rozliczeń. Ten produkt daje łatwy i szybki dostęp do pieniędzy. Do konta osobistego udostępniane są również systemy płatności mobilnych. Rachunek oszczędnościowy to produkt przeznaczony do lokowania pieniędzy. Dostęp do rachunku mogą ograniczać wysokie opłaty za dokonywanie przelewów. Do rachunku oszczędnościowego zazwyczaj nie otrzymamy karty debetowej.

Jak znaleźć promocje na nowe środki?

Wiele banków stosuje oferty z promocyjnym oprocentowaniem. Oprocentowanie takie dotyczy nowych środków na koncie oszczędnościowym do wybranej sumy. Oprocentowanie promocyjne w wysokości większej od standardowa może być zachętą do założenia rachunku. Podsumowanie promocji bankowych dostępne jest na stronach naszego portalu. Ranking kont oszczędnościowych umożliwia łatwe porównanie ofert oraz znalezienie atrakcyjnych promocji.

Czy pieniądze na koncie oszczędnościowym są bezpieczne?

Pieniądze na koncie oszczędnościowym prowadzonym przez zarejestrowany w Polsce bank są całkowicie bezpieczne. Depozyty klientów gwarantowane są Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku ewentualnych problemów z wypłacalnością banku roszczenia klientów zaspokajane są z tego funduszu.

Jak założyć konto oszczędnościowe?

Założenie konta możliwe jest w placówce bankowej. Jest to sposób czasochłonny. Innym sposobem jest bankowość elektroniczna. W większości systemów bankowości online jest opcja umożliwiająca łatwe otwarcie konta oszczędnościowego. W wyborze konta oszczędnościowego może pomóc też ranking zamieszczony w portalu. Oferty kont oszczędnościowych zawierają link do formularzy wniosku o otwarcie lub kontaktu z doradcą bankowym.

Konto oszczędnościowe – jak wybrać?

Jak już wspomniano na wstępnie, oprocentowanie kont oszczędnościowych nie jest duże. Nie jest to dzisiaj czynnik, którym banki przyciągają nas do swoich ofert. Nie należy się jednak zrażać niskim oprocentowaniem. Ważna jest konsekwencja w oszczędzaniu. Prowadzenie rachunku jest w większości przypadków bezpłatne, więc nie ryzykujemy ponoszenia żadnych dużych kosztów. Wybierając konto oszczędnościowe powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na koszt przelewów z konta oszczędnościowego.

Czy oszczędzanie na koncie w 2023 r. ma sens?

Główną zaletą rachunku dedykowanego do oszczędzania jest bezpieczeństwo. Inwestowanie w fundusze inwestycyjne, akcje czy też kryptowaluty obarczone jest dużym ryzykiem. Kurs tych aktywów może być zmienny i gwałtownie spadać. Oprocentowanie na koncie oszczędnościowym jest dużo mniejsze od historycznych wyników funduszy inwestycyjnych. Należy jednak pamiętać, że historyczne wyniki nie muszą powtórzyć się w przyszłości. Zysk z konta jest natomiast gwarantowany przez bank.

Ranking najlepszych kont oszczędnościowych – jak działa?

Oszczędzanie na koncie oszczędnościowym ma swoje wady i zalety. Zalety oszczędzania można jednak docenić dopiero wtedy, kiedy potrzebne są dodatkowe środki. Warto więc oszczędzać. Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe? Ułatwia to nasz ranking kont. Jak to działa? W naszym rankingu kont uwzględniamy wyłącznie najlepsze konta oszczędnościowe. Zamieszczamy informacje o kontach prowadzonych przez popularne instytucje, takie jak BNP Paribas Bank, Alior Bank, Santander Bank Polska i wiele innych. Wystarczy podać dane na temat spodziewanego salda na koncie oszczędnościowym i przejrzeć opisy kont.