Jak założyć profil zaufany?

Profil

Pandemia koronawirusa wymusiła na nas zmianę naszych nawyków i przyzwyczajeń. Kontakty z rodziną, zakupy, oglądanie filmów. Wszystko to musieliśmy przenieść do internetu. Internet umożliwia również załatwianie coraz większej liczby spraw urzędowych. Przez internet zapiszemy się na szczepienie, sprawdzimy naszą receptę, złożymy pita czy też zarejestrujemy samochód. Aby wszystko to było możliwe musimy potwierdzić naszą tożsamość. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem do potwierdzenia swojej tożsamości jest założenie profilu zaufanego. Jak założyć profil zaufany? Do czego można użyć profil zaufany? O tym w poniższym tekście.

Profil zaufany – co to takiego?

Wielokrotnie w mediach mogliśmy w ostatnim czasie usłyszeć o profilu zaufanym. Pojęcie to pojawiało się szczególnie często przy okazji wiadomości o rejestracji na szczepienie. Nie każdy jednak wie, czym jest profil zaufany. Jest to system, który służy do potwierdzania naszej tożsamości w kontaktach z administracją rządową i samorządową. Jak to wygląda w praktyce? Przed wejściem na strony portalu, który umożliwia wykonanie wymaganej przez nas czynności musimy podać nasze dane logowania oraz zatwierdzić je za pomocą hasła jednorazowego, które przychodzi na nasz telefon komórkowy. Wśród aplikacji, które wykorzystują profil zaufania jako metodę uwierzytelnienia możemy na przykład wyróżnić poniższe.

      • Praca.gov.pl
      • Internetowe konto pacjenta
      • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
      • Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

Wiele innych serwisów umożliwia potwierdzanie swojej tożsamości za pomocą profilu zaufanego. Pełną ich listę możemy znaleźć na stronach rządowego portalu gov.pl

Profil zaufany – jak założyć?

Profil zaufany jest bezpłatnym narzędziem, które umożliwia załatwianie spraw urzędowych przez internet. Założenie profilu zaufanego nie jest skomplikowanym zadaniem. Możemy skorzystać w tym celu z jednego z poniższych sposobów.

  • Założenie profilu zaufanego za pomocą bankowości elektronicznej – dla większości Polaków ten sposób może okazać się najprostszy i najmniej wymagający. Posiadając konto osobiste z dostępem do bankowości internetowej możemy jednocześnie założyć profil zaufany. Jest to usługa dostępna w wybranych bankach. Obejmuje jednak te największe, więc prawdopodobieństwo, że nasz bank udostępnia taką możliwość jest dosyć duże. Na kwiecień 2021 możliwość założenia profilu zaufanego udostępniają następujące banki: PKO BP, Santander Bank Polska, Bank Pekao, mBank, ING Bank, Bank Pocztowy (platforma Envelo), Bank Millennium, Alior Bank, SGB, Grupa BPS
  • Założenie profilu zaufanego za pomocą e-dowodu – jest to opcja mniej rozpowszechniona w stosunku do poprzedniej. Czego potrzebujemy do założenia profilu zaufanego w ten sposób? Niezbędny będzie dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Musimy również posiadać odpowiedni czytnik NFC podłączony do komputera lub też smartfon z modułem NFC i zainstalowaną aplikacją eDO App.
  • Założenie profilu zaufanego za pośrednictwem punktu naziemnego – rozwiązanie wymaga udania się do jednego z około dwóch tysięcy przygotowanych punktów potwierdzających. W takim punkcie możemy potwierdzić swoje dane, które zawarliśmy w złożonym wcześniej wniosku online. Nie ma możliwości złożenia wniosku o założenie profilu zaufanego w tradycyjnej formie pisemnej.
  • Założenie tymczasowego profilu zaufanego – ta możliwość została przygotowana na czas pandemii koronawirusa. Adresowana jest do wszystkich, którzy nie mogą skorzystać z żadnej z powyższych możliwości. Tymczasowy profil zaufany jest zakładany na okres trzech miesięcy i nie można przedłużyć jego ważności.

Profil zaufany – co umożliwia?

Katalog czynności, które można potwierdzić za pomocą profilu zaufanego jest coraz dłuższy. W czasach pandemii koronawirusa rozwiązanie to okazało się przydatne w wielu sytuacjach dnia codziennego. Dzięki posiadaniu profilu zaufanego możemy wykonać między innymi poniższe czynności.

      • Rejestracja na szczepienie przeciwko koronawirusowi.
      • Wypełnienie formularza Narodowego Spisu Powszechnego.
      • Złożenie wniosku o rejestrację działalności gospodarczej.
      • Złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego.
      • Złożenie wniosku o nadanie statusu bezrobotnego.
      • Wysłanie pisma ogólnego do podmiotu publicznego.

Profil zaufany – podsumowanie

Podsumowując, profil zaufany jest narzędziem, które ułatwia codzienne funkcjonowanie. Dzięki posiadaniu profilu zaufanego możemy wykonywać wiele czynności, które jeszcze do niedawna wymagały udania się do urzędu. Warto z tego ułatwienia skorzystać. Jest ono dostępne bez żadnych dodatkowych kosztów dla każdego posiadacza konta osobistego razem z bankowością internetową w większości banków w Polsce.

Redakcja Kalkulator.co.pl
Redakcja Kalkulator.co.pl
Artykuły: 52

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *