Jaki to bank po numerze rachunku?

Aplikacje

Numer konta bankowego jest potrzebny w bardzo wielu sytuacjach. Zarówno podczas wysyłania jak i czekania na przelew weryfikacja, jaki to bank może okazać się przydatna. Informacja ta bezpośrednio wpłynąć może na czas dotarcia przelewu bankowego na konto. Jak sprawdzić, do jakiego banku należy dany numer konta? Na czym polega identyfikacja banku po numerze rachunku? To bardzo łatwe. O tym w poniższym tekście. 

Jak skonstruowany jest numer rachunku bankowego?

Podstawową sprawą jest zapoznanie się z konstrukcją numeru konta bankowego. Konto osobiste to długi ciąg znaków. Może być zapisany w dwóch standardach. Wyróżniamy standard NRB (numer rachunku bankowego) lub też standard IBAN (International Bank Account Number). Różnica pomiędzy jednym i drugim formatem jest  kosmetyczna. Sprawdźmy, jak wyglądają numery kont w obu standardach. 

Numer rachunku bankowego w formacie NRB – jak wygląda?

Numer rachunku bankowego zapisany w formacie NRB składa się z dwudziestu sześciu cyfr. Cyfry te pogrupowane są w trzy bloki. Zapis numeru rachunku bankowego w tym formacie wygląda w sposób następujący. 

AA BBBB BBBB CCCC CCCC CCCC CCCC 

A – Cyfry, które stanowią sumę kontrolną rachunku bankowego. Suma kontrolna pozwala sprawdzić, czy zapis numeru rachunku jest prawidłowy. W takim zapisie numeru rachunku suma kontrolna to będą zawsze pierwsze dwie cyfry. 

B – Cyfry, które stanowią numer rozliczeniowy banku. To na ich podstawie określane jest to, w jakim banku założony jest dany rachunek. W tym zapisie numeru rachunku będzie to kolejnych osiem cyfr po sumie kontrolnej 

C – Szesnaście cyfr, które określają numer rachunku klienta. 

Numer rachunku bankowego w formacie IBAN – jak wygląda?

Jak wygląda zapis numeru rachunku w międzynarodowym standardzie IBAN? Jak już wspomniano wcześniej, różnica jest niewielka. Polega na dodaniu przed numerem rachunku w standardzie NRB dodatkowego dwuliterowego kodu opisującego kraj, w którym rachunek jest założony. Pozostałe zasady, na jakich skonstruowany jest numer rachunku są takie same, jak w standardzie NRB. Standardowy numer rachunku założony w banku na terytorium Polski wygląda w ten sposób.

PL AA BBBB BBBB CCCC CCCC CCCC CCCC 

Bank, w którym założony jest rachunek można zidentyfikować po numerze rozliczeniowym. W powyższych schematach jest on oznaczony liczbą B. Znajduje się pomiędzy sumą kontrolną a numerem rachunku klienta. Pierwsze cztery cyfry z grupy B określają bank, w którym założono dany rachunek. Identyfikator banku to w numerze rachunku cztery cyfry, które znajdują się na miejscach od trzeciego do szóstego w standardzie NRB, lub cztery znaki znajdujące się na miejscach od piątego do ósmego w standardzie IBAN. Mając do dyspozycji ten numer można porównać go z poniższą tabelą. 

Identyfikatory banków – tabela

Poniższa tabela zawiera identyfikatory banków, które wykorzystywane są podczas konstrukcji numeru rachunków osobistych.

Identyfikator  Nazwa banku 
1010  Narodowy Bank Polski 
1020  PKO BP 
1030  Bank Handlowy (Citi Handlowy) 
1050  ING 
1060  BPH 
1090  BZ WBK 
1130  BGK 
1140  mBank, Orange Finanse 
1160  Bank Millennium 
1240  Pekao 
1280  HSBC 
1320  Bank Pocztowy 
1470  Bank Millennium 
1540  BOŚ 
1580  Mercedes-Benz Bank Polska 
1610  SGB – Bank 
1670  RBS Bank (Polska) 
1680  Plus Bank 
1750  BNP Paribas Bank Polska SA 
1840  Societe Generale 
1870  Nest Bank 
1910  Deutsche Bank Polska 
1930  Bank Polskiej Spółdzielczości 
1940  Credit Agricole Bank Polska 
1950  Idea Bank 
2030  BNP Paribas Bank Polska SA 
2070  FCE Bank Polska 
2120  Santander Consumer Bank 
2130  Volkswagen Bank 
2140  Fiat Bank Polska 
2160  Toyota Bank 
2190  DNB Bank Polska SA 
2480  Getin Noble Bank 
2490  Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe 

Źródło: Wikipedia 

Jaki to bank po numerze konta? Podsumowanie

Podsumowując, sprawdzenie, jaki to bank po numerze rachunku nie jest trudnym zadaniem. Bank, w którym został założony dany rachunek określają cyfry od trzeciej do szóstej w numerze rachunku skonstruowanym w standardzie NRB. Powyższa tabela jest tylko małym wycinkiem wszystkich instytucji bankowych, które są zarejestrowane w Polsce. Dlatego sprawdzenie banku po numerze rachunku jest łatwiejsze z wyszukiwarką, która zamieszczona jest na stronach NBP.

Redakcja Kalkulator.co.pl
Redakcja Kalkulator.co.pl
Artykuły: 52

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *